Enne, kui otsustad töölt ära tulla

Enne, kui otsustad töölt ära tulla…

Oled tutvunud sellise imelise ametiga nagu “virtuaalne assistent” ja tahaksid elada seda ahvatlevat “VA elustiili” (termin, mida virtuaalassistentide klubi liikmed kasutavad oma paindliku ja asukohavaba elukorralduse kirjeldamiseks)? 

Töötad praegu põhikohaga mõnes ettevõttes või asutuses ning unistad, et ühel päeval tuled töölt ära ja hakkad 100% vabakutseliseks, iseseisvaks ettevõtjaks, kes vastutab ise enda sissetuleku eest?

Kõlab hästi, eksole.

Oled näinud mitmeid teisi naisi sellist elu elamas ja tahad ka?

See on võimalik! Aga ära kiirusta! Inglisekeelne väljend hold your horses on minu meelest siin väga tabav!

 

Enne, kui astud otsustavad sammud, loe läbi minu siinsed soovitused.

Olen ise täpselt sellise kannapöörde oma elus teinud, kui jätsin 2018. aasta kevadel Eestis enda stabiilse ja hea tasuga töö. Võtsin toona kõigepealt mõned kuud täiesti vabaks enne, kui ettevõtlusega algust tegin.

Selle kogemuse põhjal, kuidas mina selleks suureks muutuseks valmistusin, jagan oma nõuandeid ka sulle.

Enne, kui teed otsuse töölt ära tulla, hoolitse, et sul oleks turvavõrk paigas, et igasugune maandumine saaks pehme olema:

  • Arvuta välja enda MLI (Minimal Livable Income) ehk minimaalne eluks vajalik kuu sissetulek. See on soovitus, mille sain Mindvalley loojalt Vishen Lakhianilt, kui temalt elus või äris suurte muudatuste viimise kohta küsisin.
  • Kogu raha, et kindlustada äraelamine ka sel perioodil, kui teenusel veel nii hästi ei lähe. Iga ettevõtte käivitamine vajab aega, enne, kui ära tasuma hakkab. Suurepärane võimalus raha kogumiseks, on töötada enda praeguse töökoha kõrvalt virtuaalse assistendina lisatööna. Ära maksa endale igakuiselt lisatöö eest tasu välja, vaid kogu see enda ettevõttesse ja tee endale vajalikul hetkel korraga suurem väljamakse. Soovitav on koguda vastavalt sinu MLI-le tagavara vähemalt 6 kuu ulatuses.
  • Turvavõrk võib olla ka sinu pere. Juhul, kui sinu abikaasa teenib piisavalt, et sinu teenitav MLI saab pere äraelamiseks väiksem või isegi olematu, on muudatust ilmselt teha kergem. Keerulisem on siis kui elad üksi, või kasvatad oma lapsi üksi.
  • Ehita turul üles usaldus sinu pakutava teenuse vastu – seda saab teha astudes järjepidevaid väikseid samme. Enda tõestamiseks, reaalsetelt klientidel positiivse tagasiside kogumiseks ning sinu teenuse kohta hea sõna levima panemise eesmärgil on suurepärane pakkuda enda teenuseid esialgu teatud hulgale klientidele tasuta, siis soodsa hinnaga ning sel viisil järjest ülespoole ronida. Kui turule siseneb tundmatu tegija kohe kõrge hinnaga, võib see olla suureks takistuseks edasiliikumisel.
  • Ettevõtlus = ettevõtlikkus. Ehk arenda enda ettevõtlikku suhtumist, saa jagu hirmudest ja takistustest mis sind tagasi hoiavad. Väga soovitan selleks enesearengut. Ja mitte shelf-help meetodil, kus kogud enesearengu raamatuid või kursuseid nö riiulisse ja läbid neid pealiskaudselt, vaid investeeri mõnda pikemasse ja põhjalikumasse programmi, kus on juhendaja ja soovitavalt grupi tugi.
  • Õpi enda sihtgruppi tundma ja loo sihtgrupi esindajate seas tutvusi – see on äärmiselt oluline, et turul kanda kinnitada. Kui sa oma sihtgruppi ei tunne, nii nende probleeme, kui nende esindajaid, siis võid enda teadmata kalastada tiigis, kus kala ei ole, või vale söödaga.
  • Uuri enne selle suure sammu tegemist, kuidas teised selliseid suuri samme teinud on. Tutvu nende kogemusega, räägi nendega päriselt ja küsi nõu, sest kõrvalt vaadates tunduvad teiste suured sammud alati lihtsamad, kui nad päriselt on. Kui tahad töölt ära tulla, siis vaata näiteks ära ka see Instagrami mentori Katriin Manguse video Youtube’is.
  • Ole kannatlik – ei tasu kiirustada ja kohe astmeid vahele jätta püüda. Iga tugev kõrge müür valmib ka kivi kivi haaval.

Neid samu punkte kasutan ka ise kõikide suurte muudatuste planeerimise faasis. 

Kui kõik see eelnev on paigas ja samm läbi mõeldud, siis jääb vaid julgus kokku võtta ja ära teha!

Tea, et kui teed valiku suurteks muudatusteks, saad alati oma varasema elukorralduse juurde soovi korral tagasi pöörduda. Paraku tehtud vigadest saame aru ja õpime alati tagantjärele. Ja see ongi kasvamise ja arengu võlu. Vead on ka vajalikud. Siiski, mõnda neist võib targa tegutsemise ja planeerimise korral juba eos vältida.

Kui sulle oli see artikkel kasulik, siis jaga seda sotsiaalmeeidas ka teistega.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top